ABD yönetiminin ambargolarıyla karşı karşıya kalan ve ‘en kötü’ senaryoya hazırlanan Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei’den, kendi geliştirdiği işletim sistemi ve Android ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Çin odaklı teknoloji firması Huawei’den, kendisi ilerlettiği işletim sistemi ve Androidkonusunda yeni tek yorumlama geldi.
China Xinhua News’ün geçtiği nihai dakika bilgisine göre, Çin odaklı Huawei Google’ın Android işletim sistemi ile çalışmaya devam etmek istiyor.

“GOOGLE TARAFINDAN AÇIKLAMA YAPILMADI”
Huawei yerine yorumlama yapmış şirketin başkan muavini Catherine Chen, Hongmeng işletim düzeneğinin akıllı telefonlar için bulunmadığı ve şirketin akıllı telefonlarında ABD’li Google’ın Android işletim sistemini kullanmayı sürdürmek istediğini bildirildi.Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Chen’in açıklamasının sonrasında Google doğrulusunda daha resmi tek yorumlamagelmedi.
ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen haftalarda ABD odaklı şirketlerinin “ulusalgüvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ürünleri almasını engel olan kararnameyi imzalamasının sonrasında Google, Çin odaklı Huawei ile işbirliğini hudutlandırma hükmü almıştı.
“BİR NEBZE OLSUN YUMUŞAMAYA YÖNELİK ADIM”
Daha ardından ise ABD Ticaret Bakanlığı, kara listedeki Huawei’ye yapılan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını izah etmişti.
Android işletim düzeneğinin içeren teknoloji devi Google, Huawei ile ilişkilerini normale döndüremezse de tek nebze yumuşamaya sebep olacak tek ismimatmıştı.
90 gün içerisinde Android desteğini kaybetmek ile karşı karşıya kalan Huaweigeçen haftalarda Huawei Mate 20 Pro için Android Q beta programından çıkarılmıştı.
Google, suskunca Android Q Beta sayfasından kaldırdığı Huawei Mate 20 Pro’yuyeniden listeye eklemişti.
Android Q, büyük ihtimalle Eylül ya da Ekim ayına kadar resmi olarak kullanılamayacak.