e
sv

VPN Nedir ? Nasıl Çalışır ?

6761 okunma — 01 Eylül 2019 21:12
VPN Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Merhaba,
Bu yazımda sizlere yöntem detaylara girmeden kolaylıkla VPN ( Virtual Private Network ) ve VPN servislerinin nerelerde ve ne gaye ile kullanıldığına değin kimibulgular vermeye çalışacağım.
Öncelik le VPN Şahsa kalifiye sanal tek network bağlantısıdır başka bir deyişlekullanıcıları ismi ve şifre ile herhangi bir noktadan güvenilir tek bağlantı yaparak şirketinizin networküne aynısı şirket ağına bağlıymış gibi çalışmanızıgerçekleştiren tek network servisidir.
VPN irtibatı yaptığınızda hangi servise bağlandıysanız bundan sonra o servisüstünden internete çıkarsınız her iradeci gatevay tecrübe et modem ya da router üzerindeki sabit ip adresleri üstünden aut çıkarlar.
VPN yapısının kullanılmasındaki emel şirketiniz içindeki server ve paylaşım alanalarına adeta şirketteymiş gibi kullanabilmektir, aynı anda şirket IP adresine tanımlı servisleri aynısı şirketteymiş gibi evimizden kullanma olanağı dakarşılamaktadır.
Home Office çalışanlar pekte uzak değildir gerçekte bu yapıya.
Peki Sebep çalışır bu VPN derseniz ? Kolaylıkla şöyle özetleyebiliriz.
VPN irtibatı yaptığınız servisin networküne adeta oradaymış gibi bağlı olmak ve oradaki servisleri oradaymış gibi kullanmak diyebiliriz.
Siz VPN serverına bağlandığınızda O server ile aranızda kalifiye tek tünel oluşturulur ve web akışınız bundan sonra o tünelden akmaya başlar.
Dolayısıyal bu tünel hangi ülkede ise o ülkenin internetini kullanmışbulunursuzunuz.
Son zaman Twitter ve Youtube’un kapatılması ile ortalıkta VPN ler DNS ler dolaşmaya başlayarak.
Millet bildiğiniz network’çü olmuş.
Herkes harıl harıl ücretli fiyatsız VPN servislerine bağlanır olmuş.
Böylelikle VPN’e yeni tek mana kazandırmışız :))
Yurtdışında çoğu VPN servisleri bulunuyor bu servislerin emeli yasak uygulayan ülkelere seçenek geçit açmak tabiiki paralı olarak.
Bu servislerden birine bağlantı kurarak aynısı oradaymış gibi web trafiğinizidolaysız o servisler üstünden alabilirsiniz.
Tabi web hızınızdan bir miktar feragat faktörüz de gerekmektedir çünkü bundan sonra web trafiğiniz ISP’niz den gelmiyor.
( ISP “İnternet Servis Sağlayıcınız” )
Lakin bu servisleri kullanmadan evvel emin tek VPN servisi bulmalısınız zira sizin gibi çoğu kullanıcının aynısı networke bağlandığı tek ağdan söz ediyoruz.
Evinizdeki ağda yanlızca sizin bilgisayarınız var bu nedenden dolayı tek nevi güvende olabilirsiniz.
Ama bu kalifiye ağın sizi bağladığı network’te bundan sonra çoğu kullanıcıları var.
Ev bilgisayarlarının tek çoğunun şifresiz yada 12345 gibi kolay şifrelerle açıldığınıdüşünecek olursak bu şebeke üstünde pekte güvende olduğunuz söylenemez.
Hele hele unutmamak için bütün şifrelerini masaüstünde txt tek dosyada saklıyorsanız vay durumunuza !!!
Diğer tek tehlike ise şu, herkes devasa tek hışımla niçin kapatılır diye yanlızcadeğişik kaynaklar üstünden yasaklı alanlara bağlanmanın derdinde.
Yani ben bağlanayımda sebep olursa olsun ! Peki nereye bağlanıyorsunuz ? Neresidir bu servis sebep çalışır ? Güvenlimi ? Bunu sorgulayan kimse yok !
VPN Irtibatı yaptığınız ağda o ağa bağlı kötü amaçlı şahıslardan ziyade.
Bağlantı gerçekleştirdikten ardından bundan sonra o servisin IP adresi üstündençıkış yapıyorsunuz dolayısı ile girdiğiniz bütün siteler şifreler ve başka güvenlikgerektiren işlemleriniz Loglanıyor.
( Başka bir deyişle kaydediliyor )
Yani VPN’le ben çıkıyorum Twitter’a derken neleri kaybedeceğinizi de adisyonedin.
Bu servislere bağlı olduğunuz zaman mutlaka Banka vb.
güvenlik gerektiren hiçbir prosedür yapmayınız.
Önemli parolalarınızı kolay yollarla ulaşılabilir yerlerde barındırmayınız.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli